1pc MDS100A1600V Three Phase Rectifier Bridge AC-DC high-Power Module 100Amp 1600V Bridge Rectifier Heat Sink HS2095(MDS100A1600V)
★★★★★ 4.5 90 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.copyman-freiburg.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
DiodesMDS100A1600V Three phase rectifier bridge 12V 24V 36V 48V 220V 480V 600V AC-DC high-power module 100Amp 1600Vreminder1. About product selectionThe marked current of the power module is the average value of the on state, not the actual effective value of long-term operation. When selecting, sufficient margin should be left based on the actual working environment and conditions.(1) Pure resistive load 2-2.5 times margin: actual current (A) × 2 (~2.5)=Module nominal current (A) (2) Inductive load 6-7 Signal margin: Actual current (A) × 6 (~7)=Module nominal current (A)2. Radiator configurationWhen the actual working current of the device is greater than 5A, please be sure to configure a suitable heat sink for use==========
  • Diodes
  • 1pc MDS100A1600V Three phase rectifier bridge AC-DC high-power module 100Amp 1600V Bridge Rectifier heat sink HS2095
Brand UCZXCW
Model UCZXCW
Exterior Brushed
Item Weight 1.76 ounces
Manufacturer UCZXCW
Item model number UCZXCW
Product Dimensions 11.81 x 7.87 x 3.94 inches
Manufacturer Part Number UCZXCW
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
90 ratings | 37 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (75)
4 stars
4% (4)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (9)